دریپر|قطره چکان|شیر انشعاب|هانتر

4 ماه پیش

نام متینی

تلفن 09127298974 - 08132523298 - 08132514700

موقعیت همدان

آدرس همدان خیابان شهدا جنب بانک توسعه تعاون


آبیاری قطره ای| فروش کلیه تجهیزات و لوازم آبیاری قطره ای ( Drip irrigation ) توسط گروه لوله و اتصالات متینی

مجموعه متینی مفتخر است که با تولید و فروش محصولات و تجهیزات مختلف در زمینه آبیاری و آبرسانی مانند انواع قطره چکان / دریپر / نازل / شیر انشعاب / هانتر Hunter / نوار تیپ آبیاری و ... نیازهای شما را در این زمینه تامین نماید .

آبیاری قطره ای در واقع نوعی از آبیاری است که در آن آب به صورت آهسته و با فشار کم توسط وسیله ای به نام قطره چکان به طور پیوسته ، مجزا ، جریان باریک و یا اسپری بر روی سطح یا قسمت زیرین خاک توزیع می شود .

آبیاری قطره ای انواع مختلفی دارد که به انها اشاره می کنیم :

1- آبیاری اسپری : این روش در واقع توزیع آب از طریق یک مه پاش کوچک یا اسپری است که عامل مهم و اصلی در توزیع آب و هوا است .
2- آبیاری زیر بستری : توزیع آب در قسمت های زیرین خاک با استفاده از قطره چکان هایی با دبی حدود آبیاری دریپ که به صورت اهسته صورت میگیرد .( توجه شود که این روش با روش آبیاری زیر زمینی متداول اشتباه گرفته نشود .)
3 - آبیاری فواره ای : در آبیاری فواره ای یا بابلر آب به صورت جریان باریک و یا فواره ای بر سطح خاک توزیع می گردد با این تفاوت که دبی خروجی آب در این روش بیشتر از آبدهی دریپ Drip یا زیر بستری است ( به طور معمول کمتر از یک گالن بر دقیقه ) ، چون دبی قطره چکان در این روش از سرعت نفوذ نهایی خاک بیشتر است بنابراین باید یک حوضچه برای نگه داری آب موجو داشته باشد .
4- آبیاری دریپ : که به طور معمول آبیاری تریکل نیز نامیده می شود در واقع همان پخش مجزا ، پیوسته و یا جریان باریک آب از روزنه های ریز آبیاری ،بر سطح خاک است که این عمل به صورت آهسته انجام می شود .

نحوه عملکرد سیستم قطره ای :

آب به شکل یک الگو یا برنامه از پیش تعیین شده، از 1 شبکه لوله با فشار کم توسط وسیله ای به نام قطره چکان خارج شده و بر روی سطح خاک پخش می شود . قطره چکان ها به وسیله یک نازل باریک یا مسیر جریان طولانی فشار شبکه لوله را کم کرده و باعث کاهش دبی تخلیه تا اندازه liter/ h لیتر بر ساعت می شوند .
بعد از اینکه آب از قطره چکان خارج شد به وسیله نیروهای کاپیلارتی و ثقل در نیم رخ خاک پخش می شود به این ترتیب سطح خیس شده توسط قطره چکان توسط عوامل محدود کننده جریان افقی محدود می شود .
در سیستم های قطره ای دور امکان آبیاری 1 روز و یا در صورت نیاز کمتر وجود دارد . و برای درختان و گیاهانی دائمی مانند تاک که فاصله قرار گیری آنها از هم بیشتر است ، قطره چکان ها به شکل واحد های جداگانه به خط انتقال آب ( لوله فرعی ، شیلنگ لوله فرعی و یا لوله فرعی قطره چکان ) اضافه و وصل می گردند .

برای بالابردن و افزایش میزان سطح خیس شده که کمترین افزایش در هزینه را به همراه دارد از قطره چکان هایی به شکل لوله های اسپاگتی با چند خروجی استفاده می گردد .

برای گیاهانی که به صورت ردیفی و کمتر دائمی هستند ( مثل گوجه فرنگی ، نیشکر و توت فرنگی ) لوله های فرعی و قطره چکان ها را هم می توان به صورت یک واحد مستقل با سوراخ هایی به اندازه نه تا سی وشش اینچ ( 9-36 in ) استفاده نمود هم به صورت دیوارهای متخلخل که امکان تراوش آب از انها وجود دارد ساخت که در هر دو روش سیستم قطره چکان و لوله های فرعی به مانوفلد در خط انتقال آب وصل می گردند .
از مزیت ها و ویژگی های آبیاری قطره ای میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

• به کار بردن آب شور :

آبیاری های پی در پی باعث می شود تا اکثر قسمت های خاک از هوای کافی و لازم برخوردار بوده و رطوبت خاک را تنظیم می کند . در واقع خیس ماندن خاک بین آبیاری ها باعث می شود تا نمک های موجود در محلول به صورت رقیق تری بمانند به همین دلیل در این روش امکان استفاده از آب با شوری بیشتر نسبت به دیگر سیستم ها وجود دارد .

• امکان استفاده از این روش در خاک های صخره ای و شیب های تند :

در زمین های صخره ای که درختان با فاصله های متفاوت و زیاد قرار گرفته اند نیز میتوان از این روش استفاده نمود چرا که امکان استفاده از آبیاری قطره ای برای هر توپوگرافی با تاثیر مثبت وجود دارد .

• این روش به دلیل استفاده موثر آب و نیرو کار ، از مزیت ها و ویژگی های آکرونومیکی ، آکروتکنیکی و اقتصادی برخوردار است .

• در این روش اجرای عملیات و کارهای زراعتی راحت تر است :

• چون آبیاری از نوع قطره ای است و اکثر بخش های خاک خیس نمی سود بنابراین : 1) رشد علف های هرز بسیار کمتر شده به طوریکه هزینه های مربوط به نیروی انسانی و مواد شیمیایی جهت کنترل این گیاهان کمتر می شود . 2) در گیاهانی ردیفی مانند گوجه فرنگی فاروهائی که کارگران بر روی آنها راه می روند خشک و محکم باقی می ماند پس میتوان عملیات زراعی را بدون قطع و پیوسته انجام داد .

• تزریق کود در آب آبیاری : بنابراین لازم نیست تا کود ها توسط نیروی انسانی بر روی سطح زمین توزیع شود . کودهای محلولی در بازار وجو دارد که به دلیل کنترل بیشتر روی مکان و زمان پخش کود با سیستم قطره ای استفاده از کود بیشتر شده است .

• صرفه جویی در مصرف آب و هزینه ها :

- به میزان آب کمتری نیاز دارد ( در باغ های جوان میزان مصرف آب ½ آبیاری بارانی ، و برای درختان پیر تر با اینکه میزان صرفه جویی کمتر است اما به دلیل مزیت های این روش هنوز مورد توجه بسیاری از باغداران می باشد .)
- هزینه های مربوط به نیروی انسانی کمتر می شود .( به علت تنظیم اتوماتیک پخش آب )

از معایب و مشکلات این روش :

• هزینه این روش نسبتا زیاد است.

• بوجود امدن شوری موضعی و لکه لکه ای رطوبت خاک

• گرفتگی قطره چکان ها

• مشکل یکنواختی : اکثر قطره چکان های فشار سرویس کمی دارند بنابراین برای مزرعه و زمین های دارای شیب تند دبی قطره چکان حدود پنجاه درصد پیش بینی شده که بعد از بستن اب قطره چکان های پایین تر همچنان آب را تخلیه کرده و همین امر باعث می شود که میزان دریافت آب توسط گیاهان متفاوت و غیر یکنواخت باشد .

• ریز بودن خروجی قطره چکان : با گرفتگی این منافذ توسط ذرات معدنی و آلی دبی تخلیه کم شده و آب به صورت غیر یکنواخت توزیع گردد که این امر باعث آسیب به گیاه می شود .برای حل مشکل گرفتگی قطره چکان ها که علت آن میتواند تصفیه نادرست اب قبل از ورود به شبکه و یا موادی مانند اکسید اهن ، کربنات سدیم و یا باقی مانده های جلبک و میکروب باشد، از تصفیه شیمیایی استفاده نمود .

• متناسب نبودن سرعت نفوذ نهایی برخی از خاک ها برای دریافت دبی تخلیه قطره چکان : برای دبی تخلیه یک گالن بر ساعت سرعت نفوذ نهایی خاک پنج اینچ بر ساعت باید باشد ، خاک های شنی مخصوصا با لایه بندی افقی به دلیل زیاد شدن حرکت جانبی اب و خیس شدن بیشتر خاک برای این نوع آبیاری مناسب تر می باشند .

• خطر نمک های تجمع یافته در سطح خاک : با انتقال این املاح به ریشه خاک توسط باران های سبک ، باید با ادامه آبیاری باران به اندازه پنج سانتی متر وارد خاک شده و نمک را از ریشه گیاه خارج گرداند . حرکت آب همیشه باید دور از قطره چکان باشد تا از آسیب های ناشی از نمک جلوگیری به عمل آید .

• حوادث کنترل نشده باعث صدمه به گیاه می شود : قطع شدن آب ، جویده شدن لوله های فرعی پلی اتیلن توسط جوندگان ( برای حل این مشکل از لوله های پی وی سی PVC استفاده شود . ) ، شکست شدن خط لوله انتقال یا تصفیه نادرست می تواند از عواملی باشند که آبیاری را با مشکل موجه کنند .

از انواع قطره چکان میتوان موارد دکمه ای ، با مجرای طولانی ، صفحه ای و چند دهانه ای را نام برد .

** قابل ارسال به کلیه شهرهای ایران **
امنیت

پیام پلیس فتا
لطفا پیش از انجام معامله و هر نوع پرداخت وجه، از صحت کالا یا خدمات ارائه شده، به صورت حضوری اطمینان حاصل نمایید.

امنیت

پیام سایت اسگو
درج آگهی در سایت اسگو رایگان است و مسئولیت آن با آگهی دهنده می‌باشد.
با توجه به تعداد زیاد آگهی در اسگو ، لطفا در کسب اعتبار و اعتماد آگهی دهنده، دقت کافی مبذول دارید.

آگهی‌های مشابه